Görsel

İçerisinde bulunduğumuz Covid 19 pandemi durumu nedeniyle gerek bizim ülkemizde gerekse Avrupa pazarında ciddi bir talep şoku yaşanıyor.

Tüketim oranlarının hızlı bir şekilde azalması , sokağa çıkma yasakları ve ihracata dayalı pek çok üretim alanın da yaşanan ani daralmalar nedeniyle ilk etapta oluklu mukavva ve kağıt ambalaj pazarının en önemli maliyet kalemlerinden olan “Hurda Kağıt” geri kazanım piyasası derinden etkilenmiş görünüyor.

Brüksel’deki Avrupa Coreboard üreticileri Birliği (ECBA), geri kazanılan (Hurda) kağıdın büyük fiyat artışlarına maruz kaldığını bildirdi. Özellikle Covid 19 ile ilgili Avrupa’nın 2 hafta önünden ilerleyen İtalyan kağıt üreticileri geri dönüşüm hurda kağıt tedariğinde olağanüstü fiyat artışlarıyla karşı karşıya olduklarını belirtiyorlar.

Söz konusu derneğin diğer bir açıklamasına göre ; “Covid 19 salgını ve kilit endüstrilerin kilitlenmesinin ciddi ekonomik etkileri olduğu açık. Ayrıca, salgın bazı küresel çapta sosyoekonomik bozulmalara ve gittikçe zorlaşan uluslararası ticaret ortamı nedeniyle insanlarda arz sıkıntısı yaygın korkularına yol açtı.”

Pandemi zamanlaması bakımından İtalya’yı takip eden bizim de içerisinde yer aldığımız diğer ülkeler içinde durumumuz pek farklı sayılmaz. Bu durum ülkemizde ve avrupa genelinde geri kazanım ve tedarik kanallarında ciddi bir sıkışmaya ve fiyatlar üzerinde spekülatif hareketlenmelere neden oluyor.

Yukarıda etkilerini özetlemeye çalıştığım Covid-19 kaynaklı sorunlar ile birlikte bizim birde ithalata dayalı girdilerimizden kaynaklanan döviz kuru ve enerji maliyetleri sorunumuz varki bu ikiside hayli aktif ve orta yakın gelecekte yukarı yönde aktif olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yukarıdaki tüm verileri birlikte değerlendirdiğimizde ; özellikle pandemi sürecinde ve sonrasında işlerin yavaş yavaş normale dönmeye başlaması aşamalarında kağıt ve oluklu mukavva ambalaj giderlerinde yaşanabilecek fiyat artışlarına ve bunların karşısında alınabilecek aksiyonları şimdiden ele alıp değerlendirmekte ve harekete geçmekte büyük fayda var.

Riski azaltmak için neler yapabilirsiniz?

Konuyla ilgili işletmelerin neler yapabileceklerini maddeler halinde özetlediğim makaleme aşağıdaki link üzerinden ulaşabilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

KAĞIT FİYATLARININ YÜKSELİŞTE OLDUĞU BİR DÖNEMDE OLUKLU MUKAVVA GİDERLERİNDE TASARRUF FIRSATLARI NELERDİR ?

Şirketlerin yaşadığı temel sorun, ambalaj malzemesi temininde tek kaynaklı tedarikçilere bağımlı olmasıdır. Harvard Business Review’a göre, içerisinde bulunduğumuz ve gelecek dönemlerde artık şirketlerin tek tedarikçi stratejilerini hızlı bir şekilde yeniden düşünmeleri gerekiyor.

Cevap mevcut tedarik zincirinizi yeniden değerlendirmekten geçiyor. Ana tedarikçilerinizin tam olarak kim olduğunu ve kendi tedarik zincirleri ve dağıtım kanalları ile ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını öğrenmek için küçük bir araştırma çalışması yapın.

Tedarikçilerinizden herhangi biri öngörülemeyen durumlar nedeniyle teslimat yapamazsa, vitesleri hızlı bir şekilde değiştirerek geliriniz üzerindeki etkisini azaltma imkanınızın var olup olmadığından emin olun.

Corona virus dünya çapında dalgalanmalara neden oldu ve bu durum büyük kayıplarla sonuçlandı. Birçok analist ekonomik etkilerin en kötüsünün henüz gelmediğini belirtiyor. Bu nedenle bugün yapacağınız küçük bir araştırma ve beklenmedik durum planlaması sizi yarın ağır kayıplardan kurtarabilir.

Serkan KARAKALE

Referans verilmek şartıyla makale başka mecralarda yayınlanabilir.

Yukarıda verilen tüm veriler sektörden elde edilen bilgilerin bir yorumudur verilerin kullanımından dolayı meydana gelebilecek zarar vb durumlardan raporu hazırlayan kişi veya kurumlar sorumlu tutulamaz.

22 Nisan 2020

Kağıt ve Oluklu Mukavva Ambalaj Maliyetlerinde Artış Beklentisi Güçleniyor !!!

İçerisinde bulunduğumuz Covid 19 pandemi durumu nedeniyle gerek bizim ülkemizde gerekse Avrupa pazarında ciddi bir talep şoku yaşanıyor. Tüketim oranlarının hızlı bir şekilde azalması , sokağa […]